Ile jest warta informacja geologiczna?

_LOL2938

 

Nasze Stowarzyszenie wystąpiło do Ministra Środowiska o wszczęcie postępowania w celu dokonania niezależnej weryfikacji prawidłowości sporządzenia wyceny informacji geologicznej sprzedanej przez Skarb Państwa na rzecz firmy Rathdowney Polska.

Sprzedaż praw dotyczyła informacji geologicznej potrzebnej do udokumentowania złoża Zawiercie 3. Zaakceptowano bez zastrzeżeń wycenę przygotowaną przez Inwestora, nie przeprowadzono sprawdzenia wyceny przez kompetentne niezależne osoby.

Na podstawie dokumentów odnoszących się do wyceny informacji geologicznej stwierdziliśmy, iż jej wartość została zaniżona.  Przykładowo dokonano wyceny informacji odnoszących się jedynie do 35 otworów wiertniczych, spośród około 460 otworów wykonanych w przeszłości na terenie obu złóż Zawiercie I oraz Zawiercie II.

Zezwolono inwestorowi na korzystanie z całości informacji geologicznej o istnieniu mineralizacji cynku i ołowiu w rejonie Zawiercia, ale nie pobrano za to stosownego wynagrodzenia.

Podczas całego procesu wyceny nie uwzględniono w ogóle cennych informacji hydrogeologicznych gromadzonych od dziesiątków lat kosztem Skarbu Państwa na tym terenie. Jest to dość zaskakujące podejście, gdyż jednocześnie przy korzystaniu z danych hydrogeologicznych zgromadzonych w Banku HYDRO wymagana jest każdorazowo opłata.