W OKOLICACH OLKUSZA ZNIKNĄ TRZY RZEKI

Do końca tego roku Kopalnia „Pomorzany” w Bukownie zakończy działalność i zaprzestanie odpompowywać wodę z kopalni. Może to skutkować zniknięciem trzech rzek: Baby, Białej i Sztoły. Głos w tej sprawie zabrał m.in. dr Mariusz Czop z AGH, który wspiera swoim autorytetem działania Rathdowney Polska i podczas spotkań z mieszkańcami naszego regionu tak opowiadał o mającej powstać kopalni, że można było odnieść wrażenie iż jest to cicha, nikomu nie przeszkadająca działalność, która pozytywnie wpływa na środowiska.

Jednak w przypadku Bukowna mówi, iż zanik trzech rzek będzie katastrofą ekologiczną na skalę niespotykaną do tej pory, bo – jak tłumaczy – w efekcie działalności górniczej te rzeki już dawno zniknęły, a płynąca w nich woda pochodzi z kopalni. Kiedy kopalnia przestanie je tam pompować woda zniknie na 10-15 lat, a może nawet na dłużej, a wraz z nią cała fauna i flora w okolicach tych rzek. Dr Czop stwierdził nawet, że likwidacja kopalni przebiega w sposób bezrefleksyjny, a działania kopalni z Bukowna będą też miały wpływ na zbiornik wód podziemnych GZWP 454, który jego zdaniem jest zbiornikiem strategicznym. Kiedy jednak wypowiadał się o budowie kopalni w naszym regionie twierdził, że ta inwestycja na ten zbiornik nie będzie miała żadnego wpływu. Czyli kopalnia oddalona o kilkadziesiąt kilometrów będzie miała wpływ, a kopalnia stworzona w miejscu, gdzie jest ten zbiornik, nie będzie na niego miała wpływu.

Warto przytoczyć słowa dra Czopa w odniesieniu do problemu w Bukownie i pomyśleć o podobnych problemach, któe mogą wystąpić u nas. Są to słowa bardzo znamienne, z którymi trudno się nie zgodzić: „W sytuacji, kiedy dochodzi do tego, że trzeba wydać trochę więcej pieniędzy, trzeba trochę pomyśleć, trzeba trochęsię postarać, wybierane są najtańsze, najbardziej prymitywne opcje, które są dla przyrody zabójcze”.

 

Cała rozmowa m.in. z M.Czopem do obejrzenia tutaj.